کد خبر: 2860تاریخ انتشار : 15:21:00 - چهارشنبه 29 ژانویه 2020

اقتصاد مقاوم برای جبهه مقاومت

مقام معظم رهبری امام خامنه ای مدظله العالی در خطبه های ۲۷ دی ۹۸ خواهان توجه خاص به اقتصاد و روابط فرهنگی برای ایجاد تمدن اسلامی نوین در جهان معاصر می شود؛ زیرا از نظر آموزه های وحیانی قرآن، این «فرهنگ» به معنای مجموعه ای کامل از عقاید، آدا…

اقتصاد مقاوم برای جبهه مقاومت

مقام معظم رهبري امام خامنه اي مدظله العالي در خطبه هاي 27 دي 98 خواهان توجه خاص به اقتصاد و روابط فرهنگي براي ايجاد تمدن اسلامي نوين در جهان معاصر مي شود؛ زيرا از نظر آموزه هاي وحياني قرآن، اين «فرهنگ» به معناي مجموعه اي کامل از عقايد، آداب و رسوم، احکام و قوانين، زماني مي تواند «تمدني» را ايجاد کند که اقتصاد «مقاوم» وجود داشته باشد؛ زيرا اگر اقتصاد داراي «قيام» وجود نداشته باشد، نمي توان اجتماعي را براساس آن تشکيل داد، چه رسد که بخواهيم تمدني جهاني شکل بخشيم.

در حقيقت، فرهنگ با محوريت «اسلام و نمادهاي آن چون کعبه»(مائده، آيه 97) تبيين کننده فلسفه و احکام و قوانين اجتماع است. از همين روست که خدا از آن به «قِيَامًا لِلنَّاسِ» تعبير مي کند.(همان) اما همين فرهنگ اسلامي زماني مي تواند تمدن ساز باشد که بتواند عنصر ديگر «قيام» يعني اقتصاد نيز تامين شود و مسئوليت و مديريت اقتصاد در دست «خردمندان» باشد نه «سفيهان سبک مغز»(نساء، آيه 5)

وقتي اقتصاد داراي صفت «قيام» در کنار فرهنگ داراي چنين صفتي قرار گيرد، مي تواند امتي مقاوم ايجاد کند که تمدن ساز باشند.

اصولا از نظر آموزه هاي وحياني قرآن، چنان اقتصاد مهم و اساسي است که بنياد فرهنگ بر آن است و اگر بخواهد «فلسفه زندگي اسلامي» تحقق خارجي يابد، مي بايست اقتصاد «مقاوم» شکل گيرد؛ از همين روست که پيامبر اکرم(ص) با تاکيد بر «نان» به عنوان نماد اقتصاد مي فرمايد: اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِي الْخُبْزِ وَ لَا تُفَرِّقْ بَيْنَنَا وَ بَيْنَهُ فَلَوْ لَا الْخُبْزُ مَا صُمْنَا وَ لَا صَلَّيْنَا وَ لَا اَدَّيْنَا فَرَائِضَ رَبِّنَا عَزَّ وَ جَل‌؛ بار الها! در نان ما برکت قرار ده! و بين ما و نان جدايي ميافکن! زيرا اگر نان نباشد نمي توانيم روزه بگيريم و نماز بگزاريم و ديگر فرايض و واجبات پروردگار عز و جل خويش را به جا آورده و ادا کنيم.(کافي، ج 6، ص 287)

مقام معظم رهبري(ع) امام خامنه اي مدظله العالي بر همين اساس در گام دوم انقلاب خواهان توجه به اقتصاد مقاومتي مي شود که تنها در ايران اسلامي نباشد، بلکه در تمام جهان اسلام ايجاد شود و جبهه مقاومت عليه مستکبران اين گونه شکل گيرد. ايشان بر «ارتباط بازارهاي اسلامي براي خارج کردن اقتصاد اين کشورها از سلطه کمپاني‌هاي غارتگر» تاکيد مي کند.(خطبه هاي نماز جمعه، 27 دي ماه 1398)

نظرات بسته شده است.