کد خبر: 2910تاریخ انتشار : 17:27:52 - چهارشنبه 29 ژانویه 2020

آیا “علم داده” لیورپول را قهرمان می‌کند؟

  نوار پیروزی‌ها و دریافت تعداد کمی گل در فصل جاری فوتبال، باشگاه لیورپول را به یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های حال حاضر دنیا تبدیل کرده است، اما همه چیز مربوط به بازیکنان و تاکتیک‌های سرمربی این تیم نیست، بلکه علم داده نقش موثری در کسب این نتایج ایفا می‌ک…

آیا “علم داده” لیورپول را قهرمان می‌کند؟

عکس  نوار پیروزی‌ها و دریافت تعداد کمی گل در فصل جاری فوتبال، باشگاه لیورپول را به یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های حال حاضر دنیا تبدیل کرده است، اما همه چیز مربوط به بازیکنان و تاکتیک‌های سرمربی این تیم نیست، بلکه علم داده نقش موثری در کسب این نتایج ایفا می‌کند.

بخش فوتبال جهان مجله خبری ورزشی اسپورت استار


به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، مهارت‌های فوتبال تنها چیزی نیستند که برای پیروزی در یک مسابقه فوتبال نیاز است. "علم داده"(Data science) هم اکنون نقش بزرگی در دنیای فوتبال بازی می‌کند و به نظر می‌رسد که باشگاه لیورپول در این زمینه پیشرو است.

این باشگاه تنها در فصل جاری حداقل ۷ گل کمتر از سایر تیم‌های لیگ برتر جزیره دریافت کرده است. اعتقاد بر این است که این رکورد به لطف علم داده و در نتیجه توانایی لیورپول در کنترل زمین بازی به دست آمده است.

شاید برای برخی تعجب آور باشد که امروزه اغلب تیم‌های فوتبال از علم داده برای بهبود بازی خود استفاده می‌کنند.


گفته می‌شود تعداد بسیار کمی از تیم‌ها در واقع از علم داده به گونه‌ای که باشگاه لیورپول از آن بهره می‌برد، استفاده می‌کنند. شاید یکی از امتیازات آنها در این زمینه در این واقعیت نهفته باشد که "مایکل ادواردز" مدیر ورزشی باشگاه لیورپول قبلا یک تحلیلگر داده بوده است.

با این حال این موضوع تنها به خاطر داشتن اعضایی مانند ادواردز در باشگاه نیست که قرمزها را قادر می‌سازد زمین را با علم داده شخم بزنند و کنترل آن را در اختیار بگیرند، بلکه "یورگن کلوپ" سرمربی این تیم در راس همگان است و علم داده و تحلیل را در سطح بالا در امور باشگاه و تیم‌داری به خدمت گرفته است.

علاوه بر این، گروه ورزشی فن‌وی(Fenway)، گروهی که مالک باشگاه لیورپول است، اکنون مدتی است که از داده‌ها استفاده می‌کند. "ایان گراهام" مدیر کل بخش تحقیقات دارای مدرک دکترای فیزیک نظری است و بازیکنان و تمرینات را به دقت ارزیابی می‌کند.


این امر باعث شده است که قرمزها درک درستی از آنچه "کنترل زمین" نامیده می‌شود، کسب کنند. تیم لیورپول با استفاده از تصاویر گرافیکی مانند تصاویر موجود در این گزارش می‌تواند چگونگی بهترین بهره‌برداری از زمین را ببیند، از همین رو "کنترل زمین" نام گرفته است.

ترکیبی از داده‌های بازی و ردیابی داده‌ها، کلید موفقیت لیورپول است. این تیم بر این اساس می‌تواند بفهمد که هر عملکرد در زمین بازی چگونه بر احتمال رسیدن به گل آنها تأثیر می‌گذارد.


هنوز اطلاعات دقیقی درباره میزان اتکای این تیم به علم داده در دست نیست، با این حال با توجه به پیروزی‌های متوالی و شکست ناپذیری آنها در فصل جاری و رسیدن به عنوان قهرمانی اروپا و جهان و تنها یک شکست در لیگ جزیره از ماه مه سال ۲۰۱۸، احتمال بالایی وجود دارد که علم داده نقش تاثیرگذاری در این موفقیت‌ها داشته باشد.

علم داده دانشی میان‌رشته‌ای پیرامون استخراج دانش و آگاهی از مجموعه‌ای داده و اطلاعات است. علم داده از ترکیب مباحث مختلفی به وجود آمده و بر مبانی و روش‌های موجود در حوزه‌های مختلف علمی بنا شده‌ است. تعدادی از این حوزه‌ها عبارتند از ریاضیات، آمار، مهندسی داده، بازشناخت الگو و غیره. هدف این علم، استخراج مفهوم از داده و تولید محصولات داده‌محور است.
آقایان "توماس دونپورت" و "دی جی پاتیل" در سال ۲۰۱۲ در مقاله «علم داده: جذاب‌ترین شغل قرن بیست و یکم» متخصصین علم داده را این‌طور تعریف می‌کنند: کسانی که می‌دانند چگونه می‌توان از انبوه اطلاعات بدون ساختار، پاسخ سوال‌های کسب‌ و کار را پیدا کرد. "استنتون" در سال ۲۰۱۳ علم داده را این‌طور تعریف می‌کند: علم داده رشته در حال ظهوری است که به جمع‌آوری، آماده‌سازی، تحلیل، بصری‌سازی، مدیریت و نگه‌داشت اطلاعات در حجم بالا می‌پردازد. "دریسکول" نیز در سال ۲۰۱۴ علم داده را این‌طور تعریف می‌کند: علم داده مهندسی عمران داده‌ها است. متخصص علم داده دانشی کاربردی از داده‌ها و ابزارها دارد، به علاوه درک تئوریکی دارد که مشخص می‌کند چه چیزی از نظر علمی ممکن است.


انتهـــــــــــــــــــــــــای پیــــــــــــــــــــــــــام

نظرات بسته شده است.