کد خبر: 11264تاریخ انتشار : 19:18:00 - پنج‌شنبه 30 جولای 2020

غسالخانه مالکی و عدم استقبال هم ولایتی ها

سخنی با هم ولایتی های گرامیم در طایفه مالکی ساکن فامور
تصاویر غسالخانه مالکی مربوط به سال ۸۶ می باشد
با عرض سلام و ادب و تبریک سال نو و آرزوی سلامتی و شادابی همه شما ، چند کلمه ای را خدمتتان به عرض می رسانم .
عزیزان هم ولایتی
همگان اطلاع دارید  ک…

غسالخانه مالکی و عدم استقبال هم ولایتی ها

سخني با هم ولايتي هاي گراميم در طايفه مالکي ساکن فامور مرده شوي خانه/طايفه مالکي /دهپاگاه/کازرون /فارس

تصاوير غسالخانه مالکي مربوط به سال 86 مي باشد

با عرض سلام و ادب و تبريک سال نو و آرزوي سلامتي و شادابي همه شما ، چند کلمه اي را خدمتتان به عرض مي رسانم .

عزيزان هم ولايتي

همگان اطلاع داريد  که بيش از 10سال است که با پي گيري هاي مداوم برخي خيرخواهان طايفه و به همت ادارات کل اوقاف و بنياد مسکن استان فارس وبهره گيري از بودجه بيت المال ، غسالخانه اي تحت عنوان دارالسلام درحد مرزي روستاهاي هلک و دهپاگاه در زيربناي بالاي 100متر مربع به منظور استفاده ساکنين روستاهاي کم برخوردار مالکي نشين اعم از پريشان ،هلک ،دهپاگاه و قلات نيلو و حتي ساير روستاهاي همجوارواقع دردهستان فاموربا امکانات زيراحداث وراه اندازي شده است:

-      -  اتاق محل شستشوو کفن ميت (دو عدد سنگ مجزا)

-       - اتاق سردخانه مجهز به سردخانه با ظرفيت نگهداري دو جسد

-       - اتاق دفتر و آبدارخانه

-       -  حمام

 -     -  سالن انتظار

-       محوطه مناسب و وسيع در جنب ساختمان براي اقامه نماز ميت<** ادامه مطلب... **>

اما عزيزان نکته اي که بنده را بر آن داشت تا  اين موضوع به ظاهر کم اهميت را با شما بستگان محترم درميان بگذارم اين است که با وجود محدوديت هاي اعتباري شهرستان و لحاظ مقياس جمعيتي منطقه، شايد اين امکان که ما از ان برخوردارهستيم درکمتر جايي ازروستاهاي خطه پهناور استان فارس آن هم بطور رايگان فراهم شده باشد ،پس چرا استفاده چنداني ازآن نمي شود؟

بارها بالشخصه شاهد بوده ام که با فوت يک نفراز اهالي ، بستگان متوفي به جاي انتقال جسد به محل غسالخانه روستا ، شمار زيادي از خودروها را بسيج کرده و جسد متوفي را ضمن طي نمودن حدود 40کيلومتر و عبور از دهها روستا  و برخورد با صدها دست انداز و موانع طبيعي و غير طبيعي به محل غسالخانه بقعه امامزاده محمد نوربخش (س) کازرون انتقال مي دهند که قطعا اين کار داراي ايراداتي مي باشد که بنده براي نمونه چند مورد را اينجا يادآوري مي کنم:

1-ايجاد ترافيک در مسير دهپاگاه تا شهر کازرون و بالعکس و خصوصا در محل امامزاده سيد محمد و بالا بردن احتمال خطرات و سوانح رانندگي براي همراهان و همچنين مردم بومي ورهگذران شهرنشين و آبادي هاي واقع در طول مسيرتردد

2-هدايت تعداد قابل توجهي از خودروهاي سواري و عمدتا وانت بار مربوط به اهالي و همچنين ساير بستگان متوفي که در شيرازو ديگر نقاط همجوارسکونت دارند به شهر کازرون و اتلاف وقت آن ها حداقل به مدت  نصف روز و بازداشتن آن ها از کار وزندگي که حداقل آن ايجاد هزينه هاي مادي خصوصا با توجه به وضعيت سهميه بندي و گراني بنزين در حال حاضر مي باشد.

3- ايجاد هزينه مضاعف براي بازماندگان متوفي اعم از لزوم تامين هزينه کرايه آمبولانس حمل جسد تا آرامگاه وهمچنين هزينه نگهداري جسد درغسالخانه و بعلاوه هزينه هاي احتماي خودروهاي همراه

4- ناديده گرفتن اين امکانات تبعا موجب اتلاف بيت المال مي شود  که متعلق به عموم مردم و حق الناس است و به نوعي ناسپاسي از رحمت پروردگار تلقي مي شود .

 البته ممکن است که برخي هم ولايتي هاي گرامي به اين نظر بنده اشکالاتي وارد کنند که عمده آن را مي شود  در اين دو بند خلاصه کرد :

اول اين که : در مواقعي بواسطه بيماري يا بروز حادثه و يا تصادفات خودرويي الزاما شخص آسيب ديده جهت مداوا به بيمارستان شهر کازرون منتقل مي شود که در مواردي متاسفانه منجر به فوت بيمار مي شود و در اينجا ناگزير مي بايست جسد براي طي تشريفات شرعي و قانوني به سردخانه بقعه در کازرون منتقل گردد .

دوم اين که:  گاهي شخصي در روستا فوت شده ولي بواسطه برخي حساسيت ها و الزامات قضايي ايجاب مي کند که جسد براي اخذ نظر پزشک قانوني به شهر انتقال داده شود.

در پاسخ : اين جانب بر اين اعتقادم که در جهت کاهش اقدامات غير ضرور که موجب هدردادن وقت و هزينه خانواده مصيبت ديده و همراهان مي شود ،بهتر است پس از اخذ جواز دفن ، ميت را به غسالخانه روستا انتقال دهند .

 ضمن آن که در صورت همکاري فرمانداري و شهرداري محترم و مساعدت پزشکي قانوني شهرستان، پزشک مورد اعتماد سازمان پزشکي قانوني با هزينه صاحبان ميت به محل دفن اعزام شود که تصديق مي فرماييد مخاطرات و هزينه هاي آن به مراتب کمتراز گسيل دهها و گاهي صدها خودرو به شهر است!

در کنار موارد پيش گفته، گاهي هم اين گونه به اذهان خطور مي کند که برخي بستگان محترم به اين دليل جسد اموات را به غسالخانه شهرانتقال مي دهند با اين نيت که با شروع مراسم از کازرون به سمت محل، تشييع جنازه مجلل تر و مفصل تري تدارک ببينند و به عبارتي تعداد و طول قطار خودروهاي شرکت کننده در مراسمشان از همه تشييع جنازه هاي قبلي طولاني تر باشد و احترام و منزلت بيشتري براي عزيز از دست رفته شان قاِيل شوند !

عنايت داريد که آن چه براي اموات کارساز است اعمال خود آن ها وحسناتي است که از پي آن ها جاري است .

"با توجه به اينکه اموات دستشان از اعمال خير کوتاه است؛ به احسان و دعاي فرزندان و خويشان و دوستان مؤمن خود، نيازمندند. مرحوم «علاّمه مجلسي» مي فرمايد: مخصوصاً دعا کردن براي آنان در نماز شب و بعد از نمازهاي فريضه و در مکان هاي زيارتي خوب است و براي پدر و مادر بايد بيشتر دعا کرد و اعمال خير براي آنان بجا آورد. «عمده خيرات براي پدر و مادر، اداي قرض آنان و اداي حقوق خدا و خلق از جانب آنان است.».

در روايتي آمده است که رسول خدا(ص) فرمود: براي مردگان خود هديه بفرستيد! گفتند: هديه براي آنان چيست؟ فرمود: «صدقه و دعا"

منبع :پايگاه اطلاع رساني حوزه 98/11/28

بنابرين ملاحظه مي فرماييد  اعمال ظاهري سودي به حال اموات ندارد و چه بسا و چنانچه به واسطه اعمال تشريفاتي بازماندگان ضرر و زياني متوجه ديگران شود عواقب آن به اموات هم برگردد !

که البته قطعا تعداد اين مورد اخيرانگشت شمار است و انشاالله که مردم فهيم و با فرهنگ ما همانطور که تاکنون رسم و رسومات زيادي را که مايه دردسر و آزار ديگران بوده حذف نموده اند در اين خصوص نيز دقت بيشتري را بعمل مي آورند.

مخاطب ديگر اين مطالب شوراهاي اسلامي محترم و دهياران روستاهاي مالکي و خصوصا دو روستاي هلک و دهپاگاه مي باشد . برادران و خواهران عزيز! اين امکان براي استفاده مردم محل فراهم آمده ، چرا با توجه به مسؤليت ذاتي که به عهده گرفته ايد و اصلي ترين آن تلاش در جهت عمران و آبادي روستا است به آن توجه لازم را نداريد؟ چرا پي گير کمبودهاي آن نمي شويد ؟ خود بهتر مي دانيد که هر ساختمان عمر مفيدي دارد و چنانچه خرابي هاي آن مورد بازسازي و مرمت قرار نگيرد به مرور به ويرانه اي تبديل مي شود.

جا دارد همين جا ياد کنم از مرحوم جناب آقاي محمد قلي غلامپور از فعالان اسبق شوراي اسلامي روستاي دهپاگاه. خدا رحمت کند اين مرد بزرگ را انشاالله ، روحش شاد . چقدر پي گير امور خير در منطقه بود و خصوصا از روز اول بناي همين غسالخانه و به طور اخص انجام تشريفات اداري آن وقت گذاشت و همت کرد.

اما در پايان روي سخنم به فرماندارمحترم و شهردار محترم شهر کازرون است که استحضار داريد نهادينه شدن اين امرو اکتفاي مردم محل به غسالخانه روستاي خودشان مي تواند موجب کاهش قابل توجه حضور مردم در شهر شود .خصوصا در وضعيت فعلي که کل کشور درگير مصيبت بيماري کرونا است خود مي تواند عاملي بازدارنده و پيش گيرانه در امر بهداشت عمومي باشد. از طرفي مسؤلين محترم مي توانند قبول زحمت نموده ضمن بازديد از منطقه و مشاهده و بررسي امکانات پيش گفته چنانچه نقص و ايرادي مشاهده نمودند دستور دهند از منابع قانوني پيش بيني اعتبار و از طريق دهياري هاي منطقه و هماهنگي با اوقاف محترم شهرستان نسبت به رفع آن اقدام نمايند و در اين امر خير سهيم باشند.

خدايا چنان کن سرانجام کار       تو خشنود باشي و ما رستگار

مرده شوي خانه/طايفه مالکي /دهپاگاه/کازرون /فارس

مرده شوي خانه/طايفه مالکي /دهپاگاه/کازرون /فارسمرده شوي خانه/طايفه مالکي /دهپاگاه/کازرون /فارس

نظرات بسته شده است.