آخرین اخبار منتشر شده از حضور وزیر کشور در اصفهان

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان،  احمد وحیدی وزیر کشور به همراه چند تن از معاونین خود صبح  امروز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به منظور شرکت در برنامه های زیر  وارد اصفهان شد.

حضور در گلستان شهدا و ادای احترام به مقام شامخ شهیدان والامقام، بازدید از برخی مناطق متاثر از فرونشست در اصفهان، حضور در شهرستان ورزنه و بازدید از تالاب گاوخونی، دیدار با کشاورزان و نمایندگان اصناف کشاورزان، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، نشست با فعالان اقتصادی و دانش‌بنیان استان، حضور در جلسه شورای اداری استان، حضور در جلسه قرارگاه آب، بررسی عوامل فرونشست و آلودگی هوا در استان، جلسه با فرمانداران، شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی شهر اصفهان و عیادت حضرت آیت الله العظمی مظاهری مرجع معظم تقلید بخشی از برنامه‌های وزیر کشور و هیئت همراه در سفر به استان اصفهان است.

احمد وحیدی وزیر کشور در نخستین ساعات ورود به اصفهان در شهرستان ورزنه حضور یافت و از روستا و ارگ تاریخی قورتان (دومین بنای عظیم خشتی در ایران) همچنین از برخی نقاط متأثر از فرونشست در نقاط مختلف اصفهان بازدید کرد.

وی با حضور در گلزار شهدای شهرستان ورزنه ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های شهیدان والامقام بدون واسطه با تعدادی از مردم و کشاورزان شهرستان ورزنه دیدار و گفتگو کرد.

در جریان بازدید وزیر کشور و هیئت همراه به شهرستان ورزنه، سعید رحیمی فرماندار این شهرستان، گفت: استاندار اصفهان شهرستان ورزنه را بعنوان اولین مقصد سفر استانی خود انتخاب کرد.

وی ادامه داد: همچنین ریاست محترم جمهوری نیز در نخستین ساعات سفر به اصفهان به شرق آمدند و اکنون وزیر محترم کشور و هیئت همراه نیز در ساعات اولیه حضور در استان در شهرستان ورزنه حضور یافتند که نشان از اهمیت دولت مردمی به مناطق محروم است.

فرماندار شهرستان ورزنه عنوان کرد: معیشت کشاورزان این منطقه به آب وابسته است استاندار اصفهان به صورت شبانه روزی پیگیر تأمین آب استان هستند و ما نیز از طرف مردم عنوان می کنیم که بزرگترین خواسته مردم ما تأمین آب و جاری شدن زاینده‌رود است.

وی افزود: از این رو امیدواریم پروژه‌های تأمین آب استان نیز با سرعت پیش رود و تالاب گاوخونی سیراب و مشکل آب استان حل شود.

احمد وحیدی وزیر کشور در جریان بازدید از تالاب بین‌المللی گاوخونی گفت: امروز به منطقه شرق اصفهان و شهرستان ورزنه آمدیم و از تالاب گاوخونی بازدید کردیم.

وی افزود: مردم شهرستان ورزنه ولایتمدار، شهیدپرور و بزرگوار هستند و عمده فعالیت و معیشت‌شان در حوزه کشاورزی است.

وزیر کشور عنوان کرد: البته امسال در بخشی از زمین‌های شهرستان ورزنه، مردم کشت و زرع کرده‌اند و در ادامه به آب پاییزه نیاز دارند

 وحیدی با اشاره به اینکه وزارت نیرو به دنبال ساماندهی آب اصفهان است، گفت: این کار با تلاش استاندار و فرماندار شهرستان ورزنه در حال انجام است، امیدوارم مقدار آبی که مردم برای کشت نیاز دارند به آنها برسد.

وی افزود: البته الگوی کشت باید تعریف شود تا کشت با صرفه‌ انجام شود، در همین زمینه طرح‌هایی آماده شده که نیازمند منابع مالی است.

وحیدی خاطرنشان کرد: تالاب گاوخونی به مساحت ۴۷ هزار هکتار سرزمینی است که می‌تواند سه میلیارد متر مکعب آب را در خود جای دهد، اما برای احیای اکوسیستم این تالاب به ۴۵۰ میلیون سالانه آب نیاز دارد.

وی بیان کرد: مشکل تالاب گاوخونی کمبود آب است که امروز از نزدیک بازدید شد، احیای تالاب گاوخونی در دستور کار دولت است این تالاب به لحاظ زیست محیطی اهمیت ویژه‌ای دارد و امید است راهکارهای مناسب و مقتضی برای تحقق این امر را پیدا کنیم.

وحیدی گفت: وزارت نیرو در تلاش است حقابه تالاب را تأمین کند، امیدواریم با مدیریت منابع فعلی راهی برای احیای تالاب پیدا کنیم.

وی تأکید کرد: احیای تالاب در دستور کار جدی دولت است باید راهکار آن را پیدا کرد، راهکارهای احیای تالاب گاوخونی با دریاچه ارومیه متفاوت است.

مشکل اصلی کمبود آب است و برای تأمین آن نیازمند یافتن راهکار هستیم و این موضوع با جدیت در دستور کار دولت قرار دارد.

درباره‌ی آقای جویا