پدیده حاشیه نشینی باید اصلاح و مهار شود/همه دستگاه‌های اصفهان موظف به رعایت مصوبات عفاف و حجاب هستند

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، احمد وحیدی وزیر کشور در نشست با فرمانداران، شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای بزرگ استان اصفهان با تأکید بر جلب رضایت مردم، گفت: شهرداری‌ها و رؤسای شوراهای شهر وظیفه جلب رضایت مردم را برعهده دارند.

وی ادامه داد: با نگاه به سیمای شهر می‌توانیم نوع نگرش مدیریت شهری حاکم را متوجه شویم از این رو نگاه به شهر از لحاظ کالبدی، مبلمان شهری و مسائل زیبایی شناختی دارای اهمیت است.

وزیر کشور دو مبنای نشاط و پویایی را در شهر ضروری دانست و عنوان کرد: در راستای تحقق این دو مبنای مهم شهرداران و دهیاران بایستی به صورت فوق‌العاده برنامه‌ریزی داشته و تلاش کنند.

سردار وحیدی در خصوص پدیده حاشیه نشینی، اظهار کرد: این پدیده بایستی مهار، مدیریت، اصلاح و رفع شود از این رو مسئله مهم این است که در حوزه حاشیه نشینی طرح داشته باشید.

وی ادامه داد: انتظار می رود شهرداری‌ها و رؤسای شوراهای اسلامی شهرها برای حاشیه نشینی برنامه و پیشنهاد داشته باشند. 

سردار وحیدی عنوان کرد: نقش شهرداری ها در سلامت اداری نیز مهم است بایستی مردم احساس کنند در شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرها منابع شفاف و روشن هزینه می شود.

وزیر کشور افزود: شفاف سازی درآمد و هزینه ها راهی برای جلب اعتماد مردم است از این رو جلوی گلوگاه های فساد گرفته شود.

وی تأکید کرد: خدمات دهی به مردم با سرعت و بدون صرف زمان های غیرمعمول انجام شود. از طرفی مهم است که همه به مرکز خدمات یکپارچه در دولت بپیوندند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: ضروری است در اماکن عمومیِ در اختیار شهرداری ها مسائل اخلاقی، عفاف و حجاب رعایت شود. شرط ارائه خدمات، رعایت قانون از جمله حجاب است. 

وزیر کشور با تأکید بر نوآوری و خلاقیت در شهر و روستا گفت: در این حوزه استفاده از صنایع دستی به منظور کمک به اقتصاد خانواده ها و ایجاد نشاط، خلاقیت و نوآوری در چهره شهرها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در خصوص روابط شهرداران، دهیاران و رؤسای شوراهای اسلامی شهر ها با مردم عنوان کرد: ایجاد رابطه نزدیک با مردم بسیار مهم است این مهم مورد تأکید مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری نیز هست.

وزیر کشور با اشاره به ایجاد فرهنگ شهری، گفت: با فرهنگ سازی صحیح می توان شهر را قانون مند اداره کرد. یکی از مسایل مهم که نیازمند فرهنگ سازی است بحث پسماند است که اگر تفکیک از مبدا انجام شود با مشکلات بعدی مواجه نخواهیم شد.

وی درخصوص قطار سریع‌السیر اصفهان_قم_تهران نیز گفت: این پروژه ظرفیت‌های فناورانه بسیاری دارد که باید به انجام برسد از طرفی نباید اجازه دهیم این پروژه نیمه کاره رها شود زیرا با نگاه بلندمدت، کشور ما به حمل و نقل سریع نیاز دارد. 

وزیر کشور افزود: باید فناوری این پروژه را بومی کنیم، شرکت‌های خصوصی فعال در این زمینه می‌توانند این کار را انجام دهند، بنابراین حتماً در سطح ملی پیگیر اجرای آن خواهم شد.

وی گفت: پروژه قطار سریع‌السیر اصفهان- قم- تهران موضوع مهمی است و در این رابطه باید اقدام جدی صورت بگیرد.

وی افزود: این پروژه نیازمند تامین منابع مالی بسیاری است از این رو دولت به دنبال تأمین مالی پروژه است که بخشی از آن (۴ میلیارد یوآن) تقریبا تأمین اعتبار شده و مقداری دیگر نیز باید در شورای اقتصاد مورد تایید و تصویب قرار بگیرد.

وزیر کشور بیان کرد: این پروژه بسیار مهم، در آینده کشور اثرگذار و در دستور کار است، امیدوارم بتوانیم شاهد تحقق این پروژه در کشور باشیم.

سردار وحیدی در خصوص تعیین تکلیف عوارض آلایندگی در استان اصفهان، بیان کرد: این موضوع در جلسه با شهرداران مطرح شد که براساس قانون باید درصدی توسط کسانی که آلایندگی را ایجاد می کنند به شهرداری ها تخصیص یابد تا صرف بهسازی وضعیت شهر شود.

وی ادامه داد: در گزارشی که در خصوص اصفهان شنیدیم در سالهایی این عدد تأمین شده و در سالهایی تأمین نشده که باید منابعی که آلایندگی ایجاد می کنند در سازمان محیط زیست مشخص شوند تا توسط سازمان امور مالیاتی تحقق یابد.

سردار وحیدی اظهار کرد: وظیفه اصلی ما پیگیری حل مشکلاتی است که امروز در شهرستان ها وجود دارد. استاندار اصفهان انقلابی، جهادی و پرتلاش است و برنامه های خوبی برای شهرستان های استان در نظر دارد و از نزدیک مسائل را کنترل می کند.

وی افزود: برنامه های خوبی در دستور کار استاندار اصفهان است البته مشکل عمومی اصفهان تنش آبی است که بنا به تناسب در شهرستان هایی که بیشتر تحت تأثیر هستند باید دنبال شود و امیدواریم منابع در حد مقتضی فراهم شود.

وزیر کشور در خصوص حقابه ایران از رود هیرمند گفت: این حقابه، حق تاریخی ماست و طالبان نیز بارها بر این موضوع اقرار کرده‌اند.

وی افزود: طالبان می گویند که آبی نیست به هر حال ابهامی وجود دارد و برخی از دوستان ما معتقد هستند که این آب وجود دارد و می توان حقابه را در نظر گرفت.

وزیر کشور گفت: باید وزارت امور خارجه هماهنگ کند و با بازدیدی که از محل های این حوزه به عمل می آید به تفاهمی برسیم که اگر براساس گزارش ها آب وجود دارد حقابه تخصیص یابد اگر آبی نبود تعهدی هم ندارند.

وی عنوان کرد: این مسئله باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسئولین ذی ربط ما از نزدیک وضعیت سد را بررسی کنند چون مردم ما به خصوص در منطقه سیستان بسیار آسیب دیده‌اند و باید این موضوع حل شود و سوءتفاهمی به وجود نیاید.

درباره‌ی آقای جویا