آخرین خبرها

تکمیل نقشه باستان‌شناسی دهلران

فرزاد شریفی افزود: از اهداف این طرح می‌توان به مشخص شدن حدود آثار تاریخی و همچنین پراکندگی این آثار با هدف پاسخ سریع و آسان به استعلامات مراجعه کنندگان اشاره کرد.

شریفی با بیان اینکه در بررسی‌های باستان شناسی در شهرستان دهلران مجموعاً ۵۹۶ مکان باستانی شناسایی شد، افزود: چگونگی توزیع استقرارگاه‌ها و تحلیل الگو‌های استقراری مکان‌های باستانی هر دوره حکایت از پیوست فرهنگی و تداوم استقراری مکان‌های باستانی این منطقه از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام اضافه کرد: نیاز به چگونگی تجزیه و تحلیل این اطلاعات و برنامه ریزی با هدف مدیریت دقیق، اصولی و علمی به منظور پیشبرد برنامه ثبت جهانی منظر فرهنگی این منطقه زمینه ایجاد بانک اطلاعات باستان‌شناسی دهلران را فراهم آورد و تجزیه وتحلیل‌های باستان‌شناسی، سامان‌دهی به وضعیت آثار باستانی منطقه بر مبنای اولویت‌ها، برنامه‌ریزی برای ثبت جهانی، تهیه و تولید اطلس باستان‌شناسی و نقشه‌های باستان‌شناسی از جمله فعالیت‌های حاصل از ایجاد بانک اطلاعات است.

GIS مخفف عبارت Geographic Information System است که در فارسی به سامانه اطلاعات جغرافیایی ترجمه شده است.

سامانه اطلاعات جغرافیایی به مجموعه‌ای از سخت‌افزار، نرم‌افزار، داده‌های جغرافیایی و منابع انسانی گفته می‌شود که به‌منظور جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و به‌کارگیری اطلاعات جغرافیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درباره‌ی mehrafi