«ربات پنگوئنی» ابزار جدید دانشمندان برای نقشه‌برداری دریا‌!

طول این ربات پنگوئنی ۱۱۲۰ میلی متر و وزن آن کمتر از ۲۵ کیلوگرم است.

ربات پنگوئنی ابزار جدید دانشمندان برای نقشه برداری دریا 

این AUV با استفاده از خطوط دوکی شکل یک پنگوئن، کارایی هیدرودینامیکی را به حداکثر می‌رساند و آن را سریع و چابک می‌کند که می‌تواند تا پنج متر بر ثانیه سرعت بگیرد. این پیشرانه که توسط چهار پیشران افقی که در پیکربندی X شکل چیده شده اند، در محیط زیر آب با دقت به حرکت در می‌آید.

نسخه جدید کوادروین با بهبود عملکرد خود، دارای یک آنتن چند منظوره جمع شونده خودکار شده است که استقامت و محدوده ارتباطی خود را هنگام قرار گرفتن در سطح افزایش می‌دهد.

این ربات زیرآبی به یک ماژول ارتباط سطحی با قابلیت‌های WiFi، رادیو ۸۶۸ مگاهرتز و GNSS مجهز است که تعامل یکپارچه با اپراتور‌های بالای آب را تضمین می‌کند. مینی مودم داخلی S۲C M ۱۸/۳۴ ارتباط و موقعیت یابی زیر آب را تسهیل می‌کند و با یک پوشش آنتنی ساده تلفیق می‌شود.

کوادروین با ظرفیت بار کافی، مجموعه متنوعی از حسگر‌ها و ابزار را در خود جای می‌دهد که طیف وسیعی از اهداف ماموریت را برآورده می‌کند. همچنین بر روی بدنه این ربات چراغ قوه‌های پرقدرتی تعبیه شده اند که مکان یابی و بازیابی آسان را در شرایط مختلف زیر آب تسهیل می‌کند.

این ربات‌ها مجهز به حسگر‌هایی هستند که امکان جمع آوری داده‌های ارجاع شده جغرافیایی را در اعماق مختلف در طیفی از ویژگی‌های فیزیکی آب، مانند رسانایی، اکسیژن، دما، فشار و فلورسانس فراهم می‌آورند. این در حالی است که تصویربرداری صوتی از بستر دریا با استفاده از سونار اسکن جانبی نیز امکان پذیر است.

ربات پنگوئنی ابزار جدید دانشمندان برای نقشه برداری دریا 

علاوه بر این، دو دوربین زیر آب فول اچ دی با چراغ‌های LED قابل تنظیم یکی به سمت پایین و دیگری به سمت جلو با زاویه ۴۵ درجه، به کاربر این امکان را می‌دهد که اطراف ربات را به صورت بصری شناسایی کند.

تمرکز نسل جدید کوادروین بر افزایش ظرفیت محموله ابزار و محاسبات هوش مصنوعی زیر آب است.

ماژول تشخیص اشیا مبتنی بر هوش مصنوعی اوو لاجیکس که به تازگی در این نسخه گنجانده شده است، تشخیص بی درنگ اشیا را در سونار اسکن جانبی و فید‌های ویدیویی در طول ماموریت، با پردازش در داخل ربات امکان پذیر می‌کند. این در حالی است که سیستم سونار رو به جلو در این ربات مانع از برخورد با اجسام می‌شود.

بر اساس اعلام این شرکت آلمانی، ربات پنگوئنی اواخر امسال به تولید تجاری می‌رسد.

درباره‌ی mehrafi