از ساخت ۱۰هزار خانه تا واگذاری ۱۰۰هزار بسته لوازم‌التحریر به نیازمندان

در توافق میان فتاح و سردار غیب‌پرور، سازمان بسیج احداث ۱۰هزار مسکن، تهیه ۱۰۰هزار بسته کیف و لوازم التحریر، ارائه خدمات بهداشتی و سلامت به ۵۰۰هزار مددجوی کمیته امداد و خدماتی از این دست را متعهد شد.

به نقل از سایت خبری کمیته امداد، سید پرویز فتاح در مراسم امضای توافقنامه همکاری با رئیس سازمان بسیج مستضعفین، با بیان اینکه همکاری سپاه و بسیج با این نهاد از سال‌های گذشته وجود داشته اما در دو سال اخیر این همکاری تقویت شده است، گفت: هر طرحی که بسیج برای خدمت به نیازمندان اجرا کرده، تأمین منابع مالی آن را نیز به‌عهده گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته قرار شد با مشارکت بسیج ۵ هزار مسکن برای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد در مناطق محروم ساخته شود، گفت: اکنون بیش از ۳ هزار واحد از این تعداد تحویل داده شده و طبق برنامه قرار است تا پایان امسال واحدهای باقی‌مانده نیز تکمیل شود.

وی با اعلام اینکه طبق این توافق‌نامه کمیته امداد با مشارکت سازمان بسیج مستضعفین ۱۰ هزار واحد مسکونی برای نیازمندان خواهند ساخت، افزود: تعمیر و بهسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی و ساخت ۱۰ هزار چشمه سرویس بهداشتی برای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد از دیگر موارد این توافق‌نامه است.

فتاح ارائه خدمات بهداشتی و سلامت به ۵۰۰ هزار مددجوی تحت حمایت این نهاد را یکی دیگر از موارد این توافق‌نامه عنوان کرد و گفت: این خدمات با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی پزشکی، دندانپزشکی و تخصصی با تأمین تجهیزات تخصصی مورد نیاز از سوی دو طرف ارائه می‌شود.

رئیس کمیته امداد از اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی برای ۷ هزار نیازمند با مشارکت سازمان بسیج مستضعفان خبر داد و افزود: با توجه به فعالیت هر دو نهاد در زمینه خودکفایی نیازمندان با اجرای این توافق‌نامه می‌توان خدمات منسجم‌تری در زمینه آموزش مهارت‌های فنی‌وحرفه‌ای با توجه به توانایی مددجو و مقتضیات منطقه ارائه کرد.

وی با اعلام اینکه مدت اجرای این توافق‌نامه سه‌ساله است از همکاری در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نیازمند و حمایت از خانواده‌های آنها، مشارکت در جذب حامیان طرح اکرام ایتام و محسنین، ارائه خدمات حقوقی به مددجویان، تشکیل تعاونی‌ها‌ی اشتغال‌زایی، امدادرسانی در حوادث و سوانح غیرمترقبه به روستاهای محروم و حادثه‌دیده، پذیرش فرزندان مددجو به‌طور رایگان در مهدهای قرآنی مساجد و کمک به بازاریابی و فروش محصولات تولیدی مددجویان به‌عنوان سایر موارد این توافق‌نامه نام برد.

رئیس کمیته امداد با اعلام اینکه سازمان بسیج پیش از این ۸ هزار فقره جهیزیه تهیه و در مناطق محروم کشور توزیع کرد، گفت:‌ اکنون نیز با توجه به آغاز بازگشایی مدارس کمیته با مشارکت سپاه و بسیج ۱۰۰ هزار بسته لوازم التحریر و کیف برای توزیع میان دانش‌آموزان نیازمندان تهیه کرده است که پیش از بازگشایی مدارس در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه دستگاه‌های حاکمیتی موظف به خدمت صادقانه به مردم هستند درباره توافق‌نامه مورد نظر توضیح داد: پیش از این خدمات ارائه‌شده به مناطق محروم و نیازمندان بدون جغرافیای خاص انجام می‌شد و انسجام مورد نیاز را نداشت اما با اجرای این توافق‌نامه گروه‌هایی جهادی و پزشکی به‌مدت سه تا پنج سال موظف به ارائه خدمات به یک منطقه مشخص می‌شوند تا این‌‌گونه کیفیت خدمات مورد نظر ارتقا یابد.

شایسته ذکر است این تفاهم‌نامه به‌منظور ارتقای سطح کمی و کیفی خدمت‌رسانی به نیازمندان و مددجویان تحت حمایت «کمیته امداد» و توسعه و بسط خدمت‌رسانی به مستضعفان کشور، افزایش بنیه اقتصادی و خودکفایی مددجویان، صیانت از بنیان خانواده، تحقق اهداف اقتصاد مقاوتی، گسترش فرهنگ احسان، انفاق و نیکوکاری در سطح جامعه به امضای طرفین رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه ارائه آموزش‌های فنی، حرفه‌ای، مهارتی، کارآفرینی به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد و بسیجیان نیازمند، کمک به بازاریابی و فروش محصولات تولیدی از طریق ظرفیت‌های فروشگاهی طرفین و ایجاد نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های محلی، فصلی و مناسبتی منطقه‌ای، استانی و ملی به‌صورت حضوری و یا مجازی، ساماندهی کسب‌وکارهای خرد و کوچک از طریق ایجاد و خوشه‌سازی و رفع مشکلات حقوقی و بهداشتی در حوزه اشتغال به‌عنوان تعهدات مشترک انجام خواهد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد نیاز مددجویان ساکن در مناطق با ضریب محرومیت بالا در زمینه‌های مشاوره و آموزش (تحصیلی، فرهنگی، حقوقی، اشتغال)، درمانی (چشم، دندان، آزمایشات عمومی)، عمرانی (سرویس بهداشتی، فضای خودکفایی، تأمین و تعمیر مسکن)، معیشتی (سبد بهداشتی و غذایی)، لوازم ضروری زندگی شناسایی و ارائه خدمت بر اساس این نیازسنجی انجام شود.

راه‌اندازی مؤسسه خیّران استانی و شهرستانی توسط سازمان بسیج، مشارکت در جذب کمک‌ها و هدایای مردمی در مراسم و جشن‌های ملی مانند جشن عاطفه‌ها، توزیع سبد کالا و اطعام خانواده‌های نیازمند و جمع‌آوری زکات فطره در ماه مبارک رمضان، ترویج روش‌های نوین در پرداخت صدقه و توزیع و تخلیه صندوق‌های صدقه با هدف تسریع در ارائه خدمت و کاهش هزینه اجرایی، ارتقای سطح آگاهی حقوقی مددجویان و ارائه خدمات مشاوره حقوقی و انجام معاضدت رایگان برای افراد تحت حمایت کمیته امداد و خانواده‌های نیازمندان از طریق مشاوره وکلای نیکوکار بسیج حقوقدانان از جمله موارد مهم این توافق‌نامه است.

درباره‌ی مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.