شکوری: برای تیم ملی هم گزینه داخلی داریم هم خارجی/ ویلموتس به ایران بدهکار است

عکس  سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال گفت: نفراتی که جایگاهی در فوتبال ندارند، نمی‌دانم چطور به خودشان اجازه می‌دهند یا به آن‌ها اجازه داده می‌شود حرف بزنند.

بخش ورزشی مجله خبری ورزشی اسپورت استاربه گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، ابراهیم شکوری در گفت و گو با برنامه سلام صبح بخیر در مورد اینکه گفته می‌شود امیر قلعه‌نویی قرار است سرمربی تیم ملی بزرگسالان ایران شود، اظهار داشت: ما هنوز سرمربی تیم ملی را انتخاب نکرده‌ایم. در رایزنی و گفتگو با گزینه‌هایمان هستیم تا به این لحظه سرمربی تیم ملی انتخاب نشده است. گزینه داخلی و خارجی داریم ولی با توجه به شرایطی که وجود دارد در حال بررسی هستیم تا ببینیم کدام یک از این گزینه‌ها می‌تواند به فدراسیون فوتبال و فوتبال ما کمک کند، البته باید شرایطی که در حال حاضر وجود دارد را ببینیم. شرایط تحریم‌ها و مسائل مختلفی که همه می‌دانند.

شکوری در مورد اینکه برای قرارداد قبلی هم همین شرایط وجود داشت اما فدراسیون مارک ویلموتس را به ایران آورد عنوان کرد: در قرارداد قبلی که جناب تاج هم حضور داشتند و جا دارد برای ایشان آرزوی سلامتی کنیم قید شده بود که در قرارداد ویلموتس هم این مطلب را گنجانده بودیم که با تحریم‌ها مواجه هستیم و در پرداخت‌ها مشکل داریم و پرداخت‌ها با توجه به تحریم‌ها انجام خواهد شد. در قرارداد چنین بندی را داشتیم. با توجه به اینکه ما نتوانستیم پرداختی داشته باشیم، از طرف ویلموتس قرارداد فسخ شد.

وی ادامه داد:‌5-4 روز قبل از بازی با عراق درخواست فسخ داده بود، اما موافقت نکرده بودیم. با این حال در ادامه او تاکید داشت. نکته مهمی که وجود دارد این است که ویلموتس آمد و روی نیمکت ما نشست و بازی را برگزار کردیم. مراحل فسخ به گونه‌ای است که او درخواست فسخ می‌دهد؛ یعنی نامه یا ایمیلی می‌زند، اما این باید توسط مراجع ذی‌صلاح رسیدگی شود و شاید ما هم چندین درخواست داشته باشیم و او هم درخواستی داشته باشد،‌ اما به هر حال مراحلش در حال طی شدن است و نگرانی بابت این قضیه نداریم.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه چرا بعد از فسخ قرارداد فدراسیون دو میلیون یورو به ویلموتس پرداخت تصریح کرد: همان‌طور که گفتم او درخواست فسخ داده بود، خودش به تنهایی نمی‌توانست فسخ کند و باید مراجع ذی‌صلاح این مسئله را بررسی کنند. به فیفا نامه زده بود اما هنوز در حال بررسی است. همانطور که ما هم به فیفا نامه می‌زنیم و همانطور که اگر در داخل مربی یا بازیکنی به مشکل بخورد به فدراسیون نامه می‌زند و فدراسیون هم به ارکان قضایی خودش ارجاع می‌دهد، بررسی می‌شود و بعد از بررسی می‌توانیم در مورد آن صحبت کنیم. از نظر قرارداد ویلموتس مشکلی نداریم چون قرارداد بسته شده و فکر می‌کنم قرارداد بسیار حرفه‌ای بوده و توسط افرادی بسته شده که صاحب کرسی در AFC و فیفا هستند.

شکوری در پاسخ به این سوال که اگر قرارداد خوبی بسته شده چطور او توانسته به راحتی فسخ کند و از ما پول زیادی بگیرد، گفت: با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد انتقال پول برای ما خیلی سخت است و در این مورد واقعا با چالش روبرو بودیم و الان هم هستیم. این قضیه فقط در فوتبال هم نیست. در همه ابعاد و مسائل جامعه بای این مشکل مواجه هستیم. ما قراردادی که می‌توانستیم ببندیم را سعی کردیم به بهترین شکل ببندیم، ولی به هر حال مشکلاتی پیش آمده و فکر می‌کنم این مسئله تمام شده و همه فکر و ذکر فدراسیون این است که یک مربی خوب برای تیم ملی انتخاب کنیم، چون 4 بازی بسیار مهم در فروردین و خردادماه داریم.

شکوری در پاسخ به اینکه آیا با توجه به همین تحریم هایی که به آن اشاره می کنید، پیش بینی نمی کردید به چنین مشکلاتی بربخورید، تاکید کرد: آن زمان تحریم ها هنوز به این شدت نشده بود و از اردیبهشت تاکنون تحریم ها خیلی بیشتر شده است. درباره کی‌روش، با فیفا مکاتباتی داشتیم و از طریق فیفا پول کیروش پرداخت می شد. اما بعد اینکه این قرارداد را بستیم دیگر فیفا هم هیچ کاری نمی تواند بکند. تحریم ها خیلی بیشتر شده است و دو میلیون یورو برای ویلموتس هم به سختی پرداخت شده است. در دنیای فوتبال این مبلغ زیاد نیست و این رقم تا پایان فروردین ماه برای ایشان و کادرشان پرداخت شده است و ما حالا از آنها طلبکاریم.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون تاکید کرد: ما یک بار می توانستیم این انتقال را انجام دهیم و سعی کردیم در همان دفعه اول این مبلغ را پرداخت کنیم. چون ما می خواستیم ایشان برگردد و فکر نمی کردیم برنگردد. مبلغی هم بیشتر پرداخت شده که ایشان باید به حساب ما برگرداند. او مربی پروازی نبوده است، در قرارداد هم اینگونه نبوده است. اما شرایطی که پیش آمد ایجاب کرد ایشان کمتر در کشور حضور داشته باشد. اگر به این قرارداد رسیدگی شود حتما به این مسائل هم رسیدگی خواهد شد و در قرارداد همه اینها ذکر شده است. اگر به گذشته برگردید می بینید ایشان حضور پیدا می کرد، به سیرجان رفت و حضور داشت. ولی به هر حال با توجه به شرایطی که داشتیم به مشکل خوردیم و این از حیطه اختیارات فدراسیون فوتبال خارج بود.

وی اذعان کرد: اگر بخواهیم درباره مشکلات فدراسیون از زمانی که من آمدم صحبت کنیم، ما بحث بازنشسته ها، ورود بانوان، تحریم، مشکل قلبی که برای تاج پیش آمدو... را داشتیم و هر کدام اینها پروسه هایی بوده که از آنها عبور کرده ایم و خدا کمک کرده ما به بهترین شکل کار فدراسیون را انجام بدهیم و امور اجرایی فدراسیون تا این لحظه با مشکل روبرو نشده است. ما 18 تیم ملی داریم که اگر بخواهیم درباره بلیت پرواز تیم امید که حالا به مسابقات رفته صحبت کنم 1 میلیارد و 300 یا 400 میلیون فقط پول بلیت هواپیمای اینها شده تا تیم ما از تهران به بانکوک، از بانکوک به حاجای و از حاجای به سونگخلا برود. این فرآیند به بهترین شکل انجام می شود و در امور اجرایی فدراسیون تا این لحظه به مشکل برنخوردیم.

شکوری در ادامه و در مورد اینکه گفته می‌شود حضورش در فدراسیون نمایشی بوده و همچنان قدرت دست محمدرضا ساکت است که هم در کمیته فنی فوتبال و هم در کمیته توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی حضور دارد، هم در همه جلسات حاضر می شود، هم در آکادمی فوتبال هستند و هم به عنوان رییس فعالیت می کند،  سرپرست تیم ملی است و با مربیان تیم ملی جلسه می‌گذارد، آیا استعفا داده یا خیر، گفت: جناب ساکت مشاور ارشد رییس فدراسیون بود و درباره اینکه آیا ایشان همچنان مجدد مشاور باشد یا خیر سرپرست جدید در این خصوص تصمیم می گیرد ولی در توانایی آقای ساکت نمی توانیم شک کنیم. او سالها مدیریت کرده است. در کمیته فنی بنده و نفرات دیگری هم حضور داریم و همه با هم کار می کنیم و شرح وظایف کاملا مشخص است.

وی افزود: این بحث ها دیگر قدیمی شده است و رسانه ها هر هفته یک سال و دو ماه است درباره آن صحبت می کنند. شرح وظایف مشخص است، اختلاف سلیقه قطعا وجود دارد و من یک جاهایی نه فقط با آقای ساکت بلکه دیگر دوستان هم به چالش می خوریم چون در بحث های اجرایی و تصمیم گیری مشکلاتی پیش می آید اما هرکسی کار خودش را انجام می دهد و فدراسیون دارای ساختار است و کسی نمی تواند خارج از این ساختار کار کند. هرکسی در وظایف خودش کار می کند.

سرپرست دبیر کلی فدراسیون در پاسخ به اینکه داشتن 20، 30 پست برای یک شخص در فوتبال دنیا طبیعی نیست، گفت: بحث 20، 30 پست نیست و ایشان شرح وظایفشان کاملا مشخص است، ایشان عضو کمیته فنی فوتبال هستند و با توجه به اینکه ریاست سازمان تیم های ملی را دارد باید حضور داشته باشد. همانطور که دبیر کل حضور دارد تا بدانند چه کاری تصویب می شود که باید انجام بدهند. امیدوارم بتوانیم شرایطی را برای فدراسیون فوتبال به وجود بیاوریم که به نفع فوتبال باشد و امیدوارم تیم ملی امید امروز نتیجه خوبی بگیرد و مطمئن باشید ما تمام تلاشمان را می کنیم و خود من هم تا روزی که باشم سعی می کنم بهترین عملکرد را به عنوان کارمند فدراسیون داشته باشم. هر روزی هم اگر مشکلی وجود داشته باشد من به نمایندگی جامعه فوتبال اینجا هستم و اگر از فوتبالی ها سوال کنید درصد رضایتشان که کار چطور پیش می رود می تواند تاثیرگذار باشد.

شکوری درباره ماجرای برانکو و اینکه آیا به ازای 500 هزار یورو سالیانه برای حضور در تیم ملی از او خواسته شده از نصف طلب پرسپولیس بگذرد و این موضوع باعث عصبانیت و قطع ارتباط او شده، گفت: من نمی دانم این مطالب از کجا می آید. در جریان این مسائل نیستم. صد در صد ایشان با فدراسیون در ارتباط است و اینکه او عصبانی شده یا خوشحال شده، مسائلی است که رسانه ها درست می کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا با گزینه های داخلی که اسامی شان مطرح می شود از جمله علی دایی، امیر قلعه نویی و یحیی گل محمدی مذاکره شده، توضیح داد: من همانطور که اسم گزینه خارجی را نیاوردم برای گزینه داخلی هم اسمی مطرح نمی کنم. قطعا مربیان داخلی بسیار توانمند هم که با رزومه شان سالها موفقیتشان را ثابت کرده اند جزو گزینه های ما هستند و تا پایان دی ماه اسم قطعی سرمربی تیم ملی معرفی خواهد شد.  ما پیش بینی که از آینده داریم را در قرارداد لحاظ خواهیم کرد.

شکوری در پاسخ به اینکه آیا درست است ویلموتس یک سال غرامت از ایران طلب کرده است، گفت: یک قرارداد بین دو سمت فسخ شده و در حال رسیدگی و مراحل حقوقی است. این موضوع دارد بررسی می شود و اینکه ایشان چقدر طلب کرده و ما چقدر از او طلبکاریم و... مسائلی است که باید روال خود را طی کند و اینکه در یک برنامه تلویزیونی درباره آنها صحبت کنیم در روند مذاکرات خدشه وارد می کند. امروز تیم ملی امید ما که در گروه سختی قرار دارد بازی دارد و علی رغم اینکه در گروه سختی قرار گرفته بازی قبلشان خوب بود و ما را به آینده امیدوار کرد.

شکوری در پاسخ به اینکه حضور شما در سرپرستی دبیرکلی فدراسیون با شایعاتی همراه بوده و می گویند دوره تان تمام شده و غیرقانونی آنجا هستید، تصریح کرد: در رابطه با خودم جا دارد از آقای تاج تشکر کنم همچنین آقای ساکت که به جوان ها میدان دادند و من سپاسگزارشان هستم. شاید اگر ما سالیان سال کار می کردیم چنین فرصتی برایمان ایجاد نمی شد. همچنین از مدیران باشگاه ها، اعضای هیات رییسه که از من حمایت می کنند متشکرم. من به نمایندگی از آنها اینجا هستم و تمام تلاشم این است که بهترین عملکرد را داشته باشم.

وی درباره اینکه کارشناسان می گویند نمی تواند تا این مدت به عنوان سرپرست حضور داشته باشد، تاکید کرد: درباره این موضوع اساسنامه صحبتی نکرده و مشکلی تا به امروز نبوده است. کارشناس هم باید ببینیم کیست؟ آیا بازیکن سابق تیم ملی است؟ چه سطحی دارد. کسانی باید صحبت کنند که فوتبالی هستند و سطح بالایی دارند چون دارند درباره جایگاهی به نام دبیر کل حرف می زنند و باید جایگاهشان در این حد باشد. اگر آقای دادکان بزرگ، آقای صفایی فراهانی صحبت کنند حرفشان را روی سرمان می گذاریم اما کسانی می آیند حرف می زنند که زمان خودشان بدترین عملکرد را داشتند و اگر بخواهیم درباره شان صحبت کنیم، ساعتها می توانیم حرف بزنیم. کارشناسان ما علی دایی و علی کریمی و مهدوی کیا هستند. اگر به من انتقادی کنند با جان و دلم می پذیرم.

وی در پاسخ به اینکه آیا انتقاداتی را که علی کریمی طی دو سال گذشته به فدراسیون داشته قبول کرده، گفت: من  درباره خودم حرف می زنم. درباره سرپرست دبیرکلی فدراسیون حرف می زنم. اگر آقای نبی و اسدی که سالها در این جایگاه بوده یا آقای ساکت که سالها مدیریت کرده و سپاهان را به نایب رییسی آسیا رسانده و... اینها می توانند درباره جایگاه من نظر بدهند. اما اینکه نفراتی صحبت کنند که جایگاهی در فوتبال ندارند و نمی دانم چطور به خودشان اجازه می دهند و به آنها اجازه داده می شود حرف بزنند. آقای مناجاتی را دیدم که در برنامه تان بود و وقتی او حرف می زند مخاطب استفاده می کند و لذت می برد.

شکوری در پاسخ به اینکه آیا حضور یک سال و یک ماهه او به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون قانونی است، گفت: من کارمند فدراسیون فوتبال هستم و روسای من در رابطه با این موضوع تصمیم می گیرند و قانونی در رابطه با این موضوع وجود ندارد که سرپرست چند وقت می تواند باشد. رییس فدراسیون و هیات رییسه می توانند تصمیم بگیرند و من به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون از تمام کارمندان تشکر می کنم که با تمام سختی ها و مشکلاتی که وجود دارد با تمام وجود و توان تلاش می کنند چرخ فدراسیون را بچرخانیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا بعد از کی‌روش سراغ مربی ایرانی از جمله علی دایی که سردار آزمون و کی‌روش هم به آن اشاره کرده بودند نرفتید، گفت: تصمیم گیری در این خصوص در اختیار مقامات ارشد فدراسیون فوتبال و وزارت محترم ورزش و جوانان است که با هماهنگی این کار را انجام می دهند. با توجه به کارنامه خوب ویلموتس قرار بر این شد سراغ او برویم. به هر حال فوتبال است و همه جای دنیا این اتفاقات می افتد و یک زمانی هست که تیمی نتیجه نمی گیرد. کسانی که فوتبالی هستند این را می دانند. درباره همین بازی دو روز پیش ما با ازبکستان هیچ کس فکر نمی کرد ما اینقدر خوب بازی کنیم ولی بازی که باید می بردیم مساوی شد و خود ازبک ها هم جا خورده بودند که ما چطور اینقدر خوب بازی کردیم و این جذابیت فوتبال است که یک بازی را می بری و یکی را می بازی.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه  یا یک انتخاب اشتباه می کنید یک انتخاب درست، تصریح کرد: من فکر نمی کنم انتخاب اشتباهی بوده است. ما باید در آن شرایط قرار بگیریم، زمانی که روسای فدراسیون و هیات رییسه حضور داشتند. 

شکوری در پاسخ به اینکه هیات رییسه و حتی کمیته فنی هم بی اطلاع بودند و در مصاحبه هایی این را اعلام کرده اند، گفت: همه ارکان فدراسیون اطلاع دارند ولی هرکسی در حیطه وظایف خودش و همه در حیطه اختیارات خودشان اطلاع داشته اند. اینکه کسی بگوید من هیچ اطلاعی نداشتم را تکذیب می کنم.

وی در این باره که آیا درست است قرارداد ویلموتس و کادرش سالیانه 2 میلیون و 600 هزار یورو بوده است، تاکید کرد: اگر ما رقم قرارداد را اعلام نکنیم بهتر است چون بندی در قرارداد وجود دارد که به ما اجازه این کار را نمی دهد ولی به این رقم نزدیک است. این رقم هم در دنیای فوتبال عددی نیست و اگر بدانید همسایگان ما قطر، امارات، عربستان و حتی عراق مبالغی که به کادرشان پرداخت می کنند چقدر است این را نمی گویید. در زمان کیروش هم این مسائل بود ولی این را باید بگوییم که فدراسیون فوتبال مبلغ سرمربی تیم ملی را کاملا از فیفا دریافت می کند و هیچ مبلغی از بیت المال و داخل کشور هزینه نمی شود.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به اینکه آیا پولی که در فیفا هست پول توسعه فوتبال نیست؟ تاکید کرد: خیر بحث این جدا است. ما یک بحث پول توسعه را داریم که با آن کمپ تیمهای ملی و زمین شماره 2 را ساختیم و خوابگاه دختران که حالا دارد تکمیل می شود و پیک فوتسال که تا یک ماه آینده از آن بهره برداری و رونمایی خواهد شد. زمین شماره یک ما هم دارد با استانداردهای روز دنیا آماده می شود. فیفا این پول را بابت اینکه تیم ملی به جام جهانی صعود می کند به ما می دهد. ما دو دوره بدون مشکل به جام جهانی صعود کردیم و پول را دریافت کردیم. آن دو دوره تصمیمات خیلی خوب بوده است و 2018 همه راضی بودند و با اقتدار صعود کردیم مطمئنم دید مدیران این بوده که شرایط را بهتر کنند.

وی اعلام کرد: مطمئن باشید ما امسال هم صعود می کنیم و خیلی نتیجه بهتر از قبل می گیریم. ما 4 بازی داریم. سرمربی هم انتخاب می شود و ما 80 روز تا اولین مسابقه مان داریم و طی هفته آینده سرمربی انتخاب خواهد شد و باید از بازیکنانی که داریم تشکر کنیم که در بالاترین سطح فوتبال اروپا دارند بازی می کنند مثل آقای جهانبخش، سردار آزمون و دروازه بان ما آقای بیرانوند که جزو بهترین گلرهای آسیا و باعث افتخار است. باید به این نقاط مثبت پرداخته شود و صداوسیما در عین بیان مشکلات، نقاط قوت را هم بگوید.

شکوری درباره آینده نیمکت تیم ملی ایران، وضعیت برانکو و اینکه چرا علوی گفته بود ارتباط ما با برانکو قطع شده است، توضیح داد: من از گزینه خاصی اسم نمی برم و این کار حرفه ای نیست. ما هم گزینه های خارجی و هم داخلی داریم که اسامی شان محدود است و حرفه ای نیست از آنها نام ببرم چون روی قراردادشان تاثیرگذار است.

وی در پاسخ به اینکه چرا اسلامیان چهارشنبه اعلام کرد مربی تیم ملی قطعا ایرانی است،گفت: ایشان هم عضو هیات مدیره است و مطلبی که گفتند چیزی است که ایشان ذکر کرده است اما من می گویم گزینه ما هم داخلی و هم خارجی است و هرکدام به نفع فوتبال ایران باشد و روسای ما  تشخیص بدهند که به نفع فوتبال است انتخاب خواهد شد و بنده هم مسئولیت اجرایی کارهایشان،بحث اسکان و بلیت و قرارداد را دنبال خواهیم کرد. همه دغدغه شان این است که بهترین را انتخاب کنیم و همه می خواهند این تیم بدون دغدغه به جام جهانی راه پیدا کند.


انتهـــــــــــــــــــــــــای پیــــــــــــــــــــــــــام

درباره‌ی abdolnabi solimani